شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز فی الطب (الکتاب الاول: الکلیات)؛ برهان الدین نفیس بن عوض کرمانی (تحقیق و تصحیح: حسن میرصالحیان)

نفیس بن عوض کرمانی ملقب به «برهان الدین» طبیب و کاتب مشهور قرن نهم هجری، آثار متعددی دارد؛ از جمله شرح کتاب «اسباب و علامات» سمرقندی، شرح الامراض الجزئیه، رساله­ای در سمومات و بحارین در طب. دیگر کتاب ارزشمند این دانشمند، شرحی است که بر کتاب «الموجز فی القانون» نوشته حکیم علاءالدین أبی الحسن علی بن أبی الحزم القرشی نگاشته است. در واقع ابن نفیس قرشی، کتاب «القانون فی الطب» ابن سینا را به نام موجز به اختصار در چهار جزء آورده و برهان الدین نیز شرح آن را به نام «شرح نفیسی» در ذیحجه 841 هجری قمری در سمرقند به پایان رسانده است. از این اثر با نام «معالجات نفیسی» و «شرح نفیسی» نیز یاد می­شود.

از میان شروح مختلفی که به «الموجز» نوشته شده، شاید بتوان بهترین شرح را همین شرح برهان الدین دانست؛ خصوصا در قسمت داروشناسی که مطالب او در نوع خود بی­نظیر و یا کم­نظیر است و گفتار او در این بخش تنها با تحقیقات قرشی در کتاب «الشامل» قابل مقایسه است. برهان الدین در ذیل برخی کلمات یا عبارات ابن نفیس، توضیحات مفصلی را آورده و نکات بدیعی را متذکر شده است که خواندن آن­ها بسیار مفید می­باشد.

کتاب اول شرح الموجز، مربوط به کلیات طب است که اینک توسط محقّق ارجمند جناب آقای حسن میرصالحیان تصحیح گردیده و به زینت طبع آراسته شده است و تقدیم دانشجویان و علاقمندان به مکتب حکمی طب سنتی ایران می­گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *